NGC 2264 - Christmas Tree Cluster
Dec 2025
Christmas Tree Cluster, Snowflake Cluster and the Fox Fur Nebula. Seestar Collective https://stcollective.net/
Lights
| Filter | Seestar |
|---|---|
| Lights | 115 |
| Single Exposure | 3600 sec |
| Total Exposure | 4 days 19 hr |
| Gain | 101 |
| Offset | 200 |
| Temp (°C) | -10.0 °C |
Equipment
| Camera | ZWO Seestar S50 |
|---|---|
| Telescope | ZWO Seestar S50 |
| Reducer | None |
| Guide Camera | ZWO Seestar S50 |
| Guider | None |
| Mount | ZWO Seestar |
| Tripod | ZWO Carbon Fiber Tripod TC40 |
| Filter Wheel | None |
| Eaf | ZWO Seestar |
| Dew Heater | ZWO Seestar |
NGC 2264 - Christmas Tree Cluster
Mar 2026
Cone Nebula, and the Christmas Tree Cluster. Two other objects are within this designation but not officially included, the Snowflake Cluster, and the Fox Fur Nebula. Seestar Collective https://stcollective.net/
No comments yet. Be the first to leave one.
Lights
| Filter | NO FILTER |
|---|---|
| Lights | 115 |
| Single Exposure | 3600 sec |
| Total Exposure | 4 days 19 hr |
| Gain | 101 |
| Offset | 200 |
| Temp (°C) | -10.0 °C |
Equipment
| Camera | ZWO Seestar S50 |
|---|---|
| Telescope | ZWO Seestar S50 |
| Reducer | None |
| Guide Camera | ZWO Seestar S50 |
| Guider | None |
| Mount | ZWO Seestar |
| Tripod | ZWO Carbon Fiber Tripod TC40 |
| Filter Wheel | None |
| Eaf | ZWO Seestar |
| Dew Heater | ZWO Seestar |
| Flat Panel | ME456 zA4 LED Light Box 9x12 Inch |
NGC 2264 - Christmas Tree Cluster
Dec 2025
Christmas Tree Cluster, Snowflake Cluster and the Fox Fur Nebula.
No comments yet. Be the first to leave one.
Lights
| Filter | Seestar |
|---|---|
| Lights | 380 |
| Single Exposure | 20 sec |
| Total Exposure | 2 hr 6 min |
| Gain | 80 |
| Offset | 200 |
| Temp (°C) | -10.0 °C |
Equipment
| Camera | ZWO Seestar S50 |
|---|---|
| Telescope | ZWO Seestar S50 |
| Reducer | None |
| Guide Camera | ZWO Seestar S50 |
| Guider | None |
| Mount | ZWO Seestar |
| Tripod | ZWO Carbon Fiber Tripod TC40 |
| Filter Wheel | None |
| Eaf | ZWO Seestar |
| Dew Heater | ZWO Seestar |
No comments yet. Be the first to leave one.