NGC 2175 - Monkey Head Nebula
Mar 2026
Monkey Head Nebula
Lights
| Filter | Seestar |
|---|---|
| Lights | 349 |
| Single Exposure | 60 sec |
| Total Exposure | 5 hr 49 min |
| Gain | 80 |
| Offset | 200 |
| Temp (°C) | -10.0 °C |
Equipment
| Camera | ZWO Seestar S30 |
|---|---|
| Telescope | ZWO Seestar S30 |
| Reducer | None |
| Guide Camera | ZWO Seestar S30 |
| Guider | None |
| Mount | ZWO Seestar |
| Tripod | ZWO Carbon Fiber Tripod TC40 |
| Filter Wheel | None |
| Eaf | ZWO Seestar |
| Dew Heater | ZWO Seestar |
NGC 2175 - Monkey Head Nebula
Apr 2026
Monkey Head Nebula
No comments yet. Be the first to leave one.
Lights
| Filter | Seestar |
|---|---|
| Lights | 380 |
| Single Exposure | 60 sec |
| Total Exposure | 6 hr 20 min |
| Gain | 80 |
| Offset | 200 |
| Temp (°C) | -10.0 °C |
Equipment
| Camera | ZWO Seestar S30 |
|---|---|
| Telescope | ZWO Seestar S30 |
| Reducer | None |
| Guide Camera | ZWO Seestar S30 |
| Guider | None |
| Mount | ZWO Seestar |
| Tripod | NEEWER M521 20" Portable Desktop Mini |
| Filter Wheel | None |
| Eaf | ZWO Seestar |
| Dew Heater | ZWO Seestar |
| Rotator | K&F CONCEPT FH-03 Fluid Head |
Nights
| Capture Dates | Moon Illumination |
|---|---|
| 13 February 2026 | Waning Crescent (19.19%) |
| 14 February 2026 | Waning Crescent (12.14%) |
| 15 February 2026 | Waning Crescent (6.43%) |
| 23 February 2026 | Waxing Crescent (33.52%) |
| 25 February 2026 | First Quarter (56.1%) |
| 26 February 2026 | Waxing Gibbous (67.22%) |
| 02 March 2026 | Waxing Gibbous (97.55%) |
| 03 March 2026 | Waxing Gibbous (99.77%) |
| 09 March 2026 | Waning Gibbous (71.73%) |
| 24 March 2026 | Waxing Crescent (30.36%) |
| 26 March 2026 | Waxing Crescent (52.83%) |
Software
| Acquisition | |
|---|---|
| Processing |
No comments yet. Be the first to leave one.