Caldwell 5 - IC 342 or The Hidden Galaxy
Mar 2026
IC 342 or The Hidden Galaxy Seestar Collective March 2026 https://stcollective.net/projects/53b5d358-2082-4488-a537-d5202b8e3a38
Lights
| Filter |
|---|
Equipment
| Camera | ZWO Seestar S50 |
|---|---|
| Telescope | ZWO Seestar S50 |
| Reducer | None |
| Guide Camera | ZWO Seestar S50 |
| Guider | None |
| Mount | ZWO Seestar |
| Tripod | NEEWER M521 20" Portable Desktop Mini |
| Filter Wheel | None |
| Eaf | ZWO Seestar |
| Dew Heater | ZWO Seestar |
| Flat Panel | ME456 zA4 LED Light Box 9x12 Inch |
Nights
| Capture Dates | Moon Illumination |
|---|---|
| 25 March 2026 | Waxing Crescent (41.43%) |
Software
| Acquisition | |
|---|---|
| Processing |
Caldwell 5 - IC 342 or The Hidden Galaxy
Mar 2026
IC 342 or The Hidden Galaxy Seestar Collective March 2026 https://stcollective.net/projects/53b5d358-2082-4488-a537-d5202b8e3a38
No comments yet. Be the first to leave one.
Lights
Equipment
| Camera | ZWO Seestar S50 |
|---|---|
| Telescope | ZWO Seestar S50 |
| Reducer | None |
| Guide Camera | ZWO Seestar S50 |
| Guider | None |
| Mount | ZWO Seestar |
| Tripod | NEEWER M521 20" Portable Desktop Mini |
| Filter Wheel | None |
| Eaf | ZWO Seestar |
| Dew Heater | ZWO Seestar |
| Flat Panel | ME456 zA4 LED Light Box 9x12 Inch |
Nights
| Capture Dates | Moon Illumination |
|---|---|
| 25 March 2026 | Waxing Crescent (41.43%) |
Software
| Acquisition | |
|---|---|
| Processing |
Caldwell 5 - The Hidden Galaxy
Mar 2026
The Hidden Galaxy
No comments yet. Be the first to leave one.
Lights
| Filter | NO FILTER |
|---|---|
| Lights | 207 |
| Single Exposure | 30 sec |
| Total Exposure | 1 hr 43 min |
| Gain | 80 |
| Offset | 200 |
| Temp (°C) | -10.0 °C |
Equipment
| Camera | ZWO Seestar S50 |
|---|---|
| Telescope | ZWO Seestar S50 |
| Reducer | None |
| Guide Camera | ZWO Seestar S50 |
| Guider | None |
| Mount | ZWO Seestar |
| Tripod | ZWO Carbon Fiber Tripod TC40 |
| Filter Wheel | None |
| Eaf | ZWO Seestar |
| Dew Heater | ZWO Seestar |
| Flat Panel | ME456 zA4 LED Light Box 9x12 Inch |
Nights
| Capture Dates | Moon Illumination |
|---|---|
| 19 March 2026 | Waning Crescent (0.02%) |
| 23 March 2026 | Waxing Crescent (20.24%) |
| 24 March 2026 | Waxing Crescent (30.36%) |
Software
| Acquisition | |
|---|---|
| Processing |
No comments yet. Be the first to leave one.