M 95 - Barred Spiral Galaxy in Leo
Apr 2026
Barred Spiral Galaxy in Leo - https://www.messierplanner.co.uk/object/m95-barred-spiral-galaxy-in-leo
Lights
| Filter | NO FILTER |
|---|---|
| Lights | 150 |
| Single Exposure | 30 sec |
| Total Exposure | 1 hr 15 min |
| Gain | 80 |
| Offset | 200 |
| Temp (°C) | -10.0 °C |
Equipment
| Camera | ZWO Seestar S50 |
|---|---|
| Telescope | ZWO Seestar S50 |
| Reducer | None |
| Guide Camera | ZWO Seestar S50 |
| Guider | None |
| Mount | ZWO Seestar |
| Tripod | NEEWER M521 20" Portable Desktop Mini |
| Filter Wheel | None |
| Eaf | ZWO Seestar |
| Dew Heater | ZWO Seestar |
| Rotator | K&F CONCEPT FH-03 Fluid Head |
Nights
| Capture Dates | Moon Illumination |
|---|---|
| 25 March 2026 | Waxing Crescent (41.43%) |
| 26 March 2026 | Waxing Crescent (52.83%) |
| 08 April 2026 | Waning Gibbous (70.13%) |
| 09 April 2026 | Waning Gibbous (61.16%) |
Software
| Acquisition | |
|---|---|
| Processing |
M 95 - Barred Spiral Galaxy in Leo
Apr 2026
Barred Spiral Galaxy in Leo - https://www.messierplanner.co.uk/object/m95-barred-spiral-galaxy-in-leo
No comments yet. Be the first to leave one.
Lights
| Filter | NO FILTER |
|---|---|
| Lights | 291 |
| Single Exposure | 30 sec |
| Total Exposure | 2 hr 25 min |
| Gain | 80 |
| Offset | 200 |
| Temp (°C) | -10.0 °C |
Equipment
| Camera | ZWO Seestar S50 |
|---|---|
| Telescope | ZWO Seestar S50 |
| Reducer | None |
| Guide Camera | ZWO Seestar S50 |
| Guider | None |
| Mount | ZWO Seestar |
| Tripod | NEEWER M521 20" Portable Desktop Mini |
| Filter Wheel | None |
| Eaf | ZWO Seestar |
| Dew Heater | ZWO Seestar |
| Rotator | K&F CONCEPT FH-03 Fluid Head |
Nights
| Capture Dates | Moon Illumination |
|---|---|
| 25 March 2026 | Waxing Crescent (41.43%) |
| 26 March 2026 | Waxing Crescent (52.83%) |
| 08 April 2026 | Waning Gibbous (70.13%) |
| 09 April 2026 | Waning Gibbous (61.16%) |
| 21 April 2026 | Waxing Crescent (17.58%) |
| 23 April 2026 | Waxing Crescent (38.23%) |
| 24 April 2026 | Waxing Crescent (49.41%) |
Software
| Acquisition | |
|---|---|
| Processing |
M 95 - Barred Spiral galaxy
Mar 2026
Barred Spiral galaxy
No comments yet. Be the first to leave one.
Lights
| Filter | NO FILTER |
|---|---|
| Lights | 41 |
| Single Exposure | 30 sec |
| Total Exposure | 20 min 30.000000 sec |
| Gain | 80 |
| Offset | 200 |
| Temp (°C) | -10.0 °C |
Equipment
| Camera | ZWO Seestar S50 |
|---|---|
| Telescope | ZWO Seestar S50 |
| Reducer | None |
| Guide Camera | ZWO Seestar S50 |
| Guider | None |
| Mount | ZWO Seestar |
| Tripod | ZWO Carbon Fiber Tripod TC40 |
| Filter Wheel | None |
| Eaf | ZWO Seestar |
| Dew Heater | ZWO Seestar |
Nights
| Capture Dates | Moon Illumination |
|---|---|
| 24 March 2026 | Waxing Crescent (30.36%) |
Software
| Acquisition | |
|---|---|
| Processing |
No comments yet. Be the first to leave one.